browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

VII Święto Sękacza za nami

Autor: | dodano: 16 sierpnia 2016

VII Święto Sękacza w Żytkiejmach za nami. Impreza zorganizowana 15 sierpnia  2016r. na polanie przy Ośrodku Zdrowia w Żytkiejmach przyciągnęła prawdopodobnie rekordową dotychczas ilość mieszkańców powiatu i turystów nie tylko z Polski, ale i całego świata. Do udziału w konkursie na najdalszego gościa zagranicznego zapisali się bowiem mieszkańcy aż 3 kontynentów.

Na uczestników festynu czekały stoiska z żywnością regionalną  i rękodziełem. Były różne konkursy polegające na przykład na podkuciu konia czy jak najszybszym przyszyciu guzików. Były animacje dla dzieci, można było przejechać się konno.  Serwowana była grochówka z polowej kuchni, można było zobaczyć wiejską chatę i posilić się wiejskim jadłem. Atrakcją  było też niewątpliwie pieczenie sękacza-giganta o długości ponad 2 metrów. Na scenie wystąpiła kapela Onegdaj z Filipowa oraz Mołdawianka Veronica Buzovoi.

Wieczorem odbyła się potańcówka przy muzyce zespołów Trio, Pasjon i Winner. Po zmroku był też występ gołdapskiego teatru ognia „Flash Zone”. Przy blasku księżyca ponowie upieczone zostały też dwa sękacze-giganty.

Organizatorem VII Święta Sękacza było Stowarzyszenie Żytkiejmska Struga, wspierane przez Ochotniczą Straż Pożarną w Żytkiejmach i wolontariuszy z Klubu Wolontariusza w Żytkiejmach. Impreza nie odbyłaby się, gdyby nie wsparci finansowe organizatora otrzymane od: Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie, Gminy Dubeninki,   Banku Spółdzielczego w Olecku i restauracji Kalinka. Patronami medialnymi „sękaczewa” byli: portal GOLDAP.INFO i Radio 5. (źródło: goldap.info)