browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Zapraszamy na 10. Święto Sękacza

Autor: | dodano: 31 lipca 2019

Zbliża się 15 sierpnia, święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. 15 sierpnia to również dzień, w którym co roku w Żytkiejmach, na pograniczu Mazur Garbatych i Suwalszczyzny, odbywa się Święto Sękacza. W tym roku odbędzie się jego jubileuszowa,  dziesiąta już edycja.

Impreza tradycyjnie odbędzie się na polanie przy ośrodku zdrowia. Znajduje się ona tuż przy drodze wojewódzkiej nr 651, prowadzącej od Gołdapi przez Dubeninki, Żytkiejmy do granicy województwa i później do Wiżajn i Szypliszk. Na czas imprezy będą zorganizowane dwa niestrzeżone parkingi, jeden dla osób jadących od strony Gołdapi, drugi dla jadących od strony Wiżajn. Będą one oznakowane, a ruchem do nich będą kierować strażacy z OSP w Żytkiejmach.

10. Święto Sękacza rozpocznie się o godzinie 13:00 i potrwa do około 23:00. W programie m.in.:

  •  pokaz pieczenia na ogniu PIĘCIOMETROWEGO SĘKACZA (średnica wałka w najszerszym miejscu około 70cm)
  •  konkursy i zabawy dla dzieci oraz dorosłych
  •  część artystyczna przygotowana przez Stowarzyszenie Żytkiejmska Struga (rewia gwiazd, występ chóru i kabaretu „Zza lasu”)
  •  konkurs na najdalszego gościa z Polski i ze świata
  •  występy zespołów ludowych Reszelanie, Rominczanie i Szuwarki
  •  stoiska z produktami kuchni regionalnej i rękodziełem
  •  zabawa pod gwiazdami, gwiazdą wieczoru będzie NASTJA

Przez lata impreza przyciąga co raz więcej osób. W minionym roku organizator szacuje, że przez cały dzień przewinęło się około 5 tysięcy osób z całego świata. Na imprezę przyjeżdżają bowiem nie tylko okoliczni mieszkańcy i turyści goszczący w tych rejonach, ale nawet osoby z Ameryki Południowej!

Organizatorem 10. Święta Sękacza jest Stowarzyszenie Żytkiejmska Struga, wspierane przez   OSP w Żytkiejmach,  wolontariuszy z klubu wolontariusza przy  filii bibliotecznej w Żytkiejmach i portal GOLDAP.INFO.  Imprezę dofinansowano ze środków: Gminy Dubeninki i  Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko- Mazurskiego. Sponsorzy:  BRB Jaja z Mazur,  Restauracja Kalinka,  Sklep Muzyczny MJM Janusz Murawski, Fundacja Wspierania Przedsiębiorczości Regionalnej w Gołdapi,  Bank Spółdzielczy w Olecku i Skład Budowlany Paszkiewicz w Suwałkach.

Tak było w latach poprzednich…