browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

10. Święto Sękacza w Żytkiejmach za nami

Autor: | dodano: 16 sierpnia 2019

Za nami jubileuszowe, 10. Święto Sękacza w Żytkiejmach. Festyn rozpoczął się kilka minut po godzinie 13. Główną atrakcją było pieczenie sękacza giganta. Miał on 5 metrów długości i szacunkową wagę 85-90 kilogramów.

Do jego wykonania poszło 25kg mąki, 25kg cukru, 25 litrów śmietany, 1000 jajek, 25kg masła i nieco dodatków. To prawdopodobnie największy upieczony sękacz na świecie, na pewno większy niż wpisany do księgi rekordów Guinnessa. Stowarzyszenie choć myślało o zgłoszeniu rekordu, jednak nie zdecydowało się ze względu na znaczne koszty finansowe z tym związane. A trzeba pamiętać, że ta lokalna organizacja to raptem kilkanaście osób, w której średnia wieku to 60+. Sękacz po upieczeniu został pokrojony i rozdany dla publiczności.

W programie imprezy były też występy na scenie zespołów ludowych (Reszelanie, Rominczanie, Szuwarki). Na gości czekało ponad dwadzieścia stoisk z wyrobami kuchni regionalnej i rękodziełem. Były zabawy dla dzieci oraz konkursy dla dorosłych. Serwowana była grochówka z kuchni polowej. Odbyły się warsztaty robienia ciast, które nazywają się mrowiskami. Konkurs na najdalszego gościa z Polski wygrała Dagmara Wojnarowska z powiatu zgorzeleckiego, zaś najdalszego gościa ze świata Sara Elizabeth Diaz Suarez z Ekwadoru. Rozstrzygnięty został też konkurs ogłoszony przez stowarzyszenie na facebooku – wygrała go Elżbieta Łukaszewicz z Gołdapi.

Wieczorem odbyła się dyskoteka, którą poprowadził DJ Tomsky z Suwałk, była rewia gwiazd w wykonaniu członków Żytkiejmskiej Strugi i zaprzyjaźnionych osób, był też występ gwiazdy wieczoru, którą była Nastja.

Przez lata impreza przyciąga co raz więcej osób. W tym roku Żytkiejmy, niewielka miejscowość w gminie Dubeninki, przeżyła wczoraj istny najazd turystów, który przeszedł najśmielsze oczekiwania organizatora. Była to prawdopodobnie największa impreza tym roku w powiecie gołdapskim pod względem liczny uczestników.

Organizatorem 10. Święta Sękacza było Stowarzyszenie Żytkiejmska Struga, wspierane przez OSP w Żytkiejmach, wolontariuszy z klubu wolontariusza przy filii bibliotecznej w Żytkiejmach i portal GOLDAP.INFO. Imprezę dofinansowano ze środków: Gminy Dubeninki i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Sponsorzy: BRB Jaja z Mazur, Restauracja Kalinka, Sklep Muzyczny MJM Janusz Murawski, Fundacja Wspierania Przedsiębiorczości Regionalnej w Gołdapi, Bank Spółdzielczy w Olecku i Skład Budowlany Paszkiewicz w Suwałkach.