browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Author Archives: Żytkiejmska Struga

Święto Sękacza w 2020 roku się nie odbędzie

Od 2010 roku 15 sierpnia w Żytkiejmach odbywało się ”Święto Sękacza”. Niestety, w tym roku impreza się nie odbędzie. Postanowiliśmy festyn odwołać.  Wszystkiemu winna jest trwająca epidemia koronawirusa. Już w marcu przerwała ona przygotowania do wydarzenia. Dodatkowo nadal nie wiadomo, czy duże imprezy plenerowe będą mogły się w wakacje odbywać.

kategoria: NASZE IMPREZY

Dożynki wojewódzkie w Olsztynku

Dożynki wojewódzkie odbyły się w niedzielę w Muzeum Budownictwa Ludowego – Parku Etnograficznym w Olsztynku. Na gości czekało prawie różnych 200 stoisk m.in. z rękodziełem, żywnością, ale też z chińskimi zabawkami i gadżetami.

kategoria: TU BYLIŚMY

10. Święto Sękacza w Żytkiejmach za nami

Za nami jubileuszowe, 10. Święto Sękacza w Żytkiejmach. Festyn rozpoczął się kilka minut po godzinie 13. Główną atrakcją było pieczenie sękacza giganta. Miał on 5 metrów długości i szacunkową wagę 85-90 kilogramów.

kategoria: NASZE IMPREZY

Pierwsze pieczenie sękacza giganta

Podczas 10. Święta Sękacza planujemy publicznie upiec bardzo dużego, 5-metrowego sękacza. Nigdy dotychczas tego nie robiliśmy. Trzeba było więc wymyślić, opracować i przygotować odpowiednią do tego zadania maszynę oraz wałek. Udało się to zrobić. Wczoraj był bardzo ważny dzień – w Lenkupiach przeprowadziliśmy pierwsze pieczenie sękacza giganta. Test udał się pomyślnie, pokazał też, co można … Continue reading »

kategoria: INNE

Zapraszamy na 10. Święto Sękacza

Zbliża się 15 sierpnia, święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. 15 sierpnia to również dzień, w którym co roku w Żytkiejmach, na pograniczu Mazur Garbatych i Suwalszczyzny, odbywa się Święto Sękacza. W tym roku odbędzie się jego jubileuszowa,  dziesiąta już edycja.

kategoria: NASZE IMPREZY