browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Dożynki wojewódzkie w Olsztynku

Autor: | dodano: 24 września 2019

Dożynki wojewódzkie odbyły się w niedzielę w Muzeum Budownictwa Ludowego – Parku Etnograficznym w Olsztynku. Na gości czekało prawie różnych 200 stoisk m.in. z rękodziełem, żywnością, ale też z chińskimi zabawkami i gadżetami.

Tradycyjnie odbył się konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. W tym roku swoje prace zaprezentowali przedstawiciele aż 46 gmin. Konkurs wygrał wieniec z miejscowości Rostki (gmina Pisz). Doskonałe, dziesiąte miejsce zajęła praca Folkowych Dziewuch w Nowoczesnym Wydaniu z Bań Mazurskich. W nagrodę otrzymały one 900 złotych. Organizator oceniał też sposób prezentacji wieńców i przyznał za to nagrodę specjalną w wysokości 1500 złotych. Jak się okazało, ta trafiła również do „folkowych dziewuch”.

W trakcie dożynek był też konkurs na najładniejsze stoisko przygotowane przez koło gospodyń wiejskich. Trzecie miejsce zdobyło Koło Gospodyń Wiejskich „Sękacz” w Kiekskiejmach. Przedstawiciele naszego powiatu odebrali w nagrodę bon o wartości 1000 złotych.

Na zaproszenie Urzędu Marszałkowskiego swoje stoisko miało Stowarzyszenie Żytkiejmska Struga. Było nietypowe, bowiem było jedynym, na którym można było posilić się bezpłatnie. Serwowano nasze lokalne smakołyki m.in. chleb ze smalce, sękacza, chrusty, ciastka, babkę ziemniaczaną i kiszkę.

Wojewódzkie uroczystości dożynkowe są też okazją do wyróżnienia osób zasłużonych dla rozwoju regionu. W tym roku Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego otrzymało siedem osób, zaś kolejne 30 osoby uhonorowano odznaką „Zasłużony dla Rolnictwa”. Tę drugą otrzymała m.in. Bożena Mikielska z Lenkupi.

Dożynki, które rozpoczęły się przed południem przemarszem korowodu dożynkowego i uroczystą polową mszą świętą, zakończyły się po godzinie 16 koncertem zespołu Weekend.